2014 Midlands In Hand Results

Class   1 Yearling Colt
1st Hillside Dancer Laerken’s Cascade Dawn-Mountain Lady Jarlath Grogan
2nd Rusheen Mason Dunloughan Troy-Aoife’s Pride Cathy Stuffle
3rd Knightbridge Prince Rathlacken Cascade-Slievemore Lucky Lorcan Glynn
Class   2 Yearling Filly
1st Rosshill Aoife I Love You Melody-Knockillaree Pride Danny Flynn & Claire Lacy
2nd Cashel Bay Mandy Cashel Bay Rocket-Shanna Mandy Danny Hickinson
3rd Camellia Dawn Dunloughan Troy-Celtic Moy Streams Joe McCann
Class   3 2 year old registered C.P. Colt
1st Ardbear Oliver Clockanard Paddy-Ardbear Molly Eamon & Darren Spain
2nd Slieve Bloom Buster Brocklodge Buster-Lochan Beag Lass Patrick Kearns
3rd Ardnagrath Luan Gwennic de Goariva-Dunlewey Mallard Tom McHugh
Class   4 2 year old registered C.P. Filly
1st Cashelbay Kate Cashelbay Prince-Frederiksminde Matilda Robert Fallon
2nd Mount Daisy kate Tempo Active Atlas-Rachel’s Delight Laura McWeeney
3rd Brown Hill Belle Galloon Cool-Loughfadda Galloon Dawn James Naan
Class   5 3 year old registered C.P. Colt
1st Hazelrock Cruise Lucky Rebel-Smokey Jimmy Danny Flynn & Claire Lacy
2nd Carnakilly Finn Dexter Leam Pondi-Castleside Killiney Jackie Hockley
3rd Rathcline Argon Moonlight Silver Shadow-Rockley Lass Sarah Jacob
Class   6 3 year old C.P. Filly/Mare
1st Smokey Queen Lucky Rebel-Hazelrock Cloud Patrick McGrath
2nd Longwood Beauty Monaghanstown Boy-Dawn Delite Rosalind Telford
3rd Camellia Mist Dunloughan Troy-Celtic Moy Streams Joe McCann
Class   7 Ballinasloe 2 and 3 year old Filly Qualifier
Class   8 Junior Championship
Champion Rosshill Aoife I Love You Melody-Knockillaree Pride Danny Flynn & Claire Lacy
Reserve Smokey Queen Lucky Rebel-Hazelrock Cloud Patrick McGrath
Class   9 All Ireland Broodmare Championship
1st Coosheen Lisa Coosheen Stormboy-Coosheen Linnett Ian & Lisa Donnan
2nd Crusheen Gipsy Monaghanstown Fionn-Crusheen Connie Val Noone
3rd D’Arcy Eileen’s Janice Janus-Eileen’s Pet Johnny Conneely
4th Vinura Lola Drymills Bridge Boy-Cloonboy Lady Roger Brady
5th Murvey Rita Currachmore Cashel-Cashel Cherry Martin & Bernard Keaney
6th Irishtown Pippin Linsfort Brney-Irishtown Sylvia Emer & John Fitzpatrick
7th Gneevebrack Belle Laerken’s Cascade Dawn-Grey Rock Mist Eddie Fleming
8th Hazelrock Aris Currachmore Cashel-Hazelrock Rua Kieran McGrath
9th Lucky Molly Smokey Idea-Lucky Mavourneed Sinead Lusby McGrath
10th Newgrange Beauty Wings of Justice-Tara Mick McMenemon
Class 10 7-10 year old Mare with/without Foal at Foot
1st Lucky Secret Tulira Robuck-Lucky Mavourneen Sinead Lusby McGrath
2nd Lakeside Misty Rosscastle Fred-Surprise Angel Grace Murphy
3rd Crusheen Gipsy Monaghanstown Fionn-Crusheen Connie Val Noone
Class   11 11 year old and over Mare with/without Foal at Foot
1st Vinura Lola Drymills Bridge Boy-Cloonboy Lady Roger Brady
2nd Fionn’s Lady Monaghanstown Fionn-Beach Girl Dermot Dunne
3rd Gneevebrack Belle Laerken’s Cascade Dawn-Grey Rock Mist Eddie Fleming
Class   12 MCPB Five Counties Confined
1st Drumcullen Daisy & Moylena Fair Lassie Laerken’s Cascade Dawn-Coagh Annie Eamon & Darren Spain
2nd Irishtown Pippin & Foal Linsfort Barney-Irishtown Syliva Emer & John Fitzpatrick
3rd Bearna Rua Star & Foal Monaghanstown Fionn-Belle Star Sean Cooney
Class   13 Best Other Colour (not grey)
1st D’Arcy Eileen’s Janice Janus-Eileen’s Pet Johnny Conneely
2nd Roan Hannah Westside Mirah-Corker Lilly Colm Costello
3rd Kyle Golden Breeze Ballyward Boreen-Breeze of Coillte Dubh Andre Costello
Class   14 Supreme Championship
Champion Garryhinch Vanilla Monaghanstown Boy-Banks Vanilla Sean Dunne
Reserve Banks Timber Teglstrup Duke-Banks Square Do Do Joe Burke
Class    15 Open Registered Gelding
1st Longstone Hero Gleann Rua Maxwell-Cashel Cherry Ursula Byrne
2nd Creganna Dandini Cashel Bay Prince-Prospect Suzy Majorie Hardiman
3rd Gleann Rua Royale Bunowen Bobby-Gleann Rua Beauty Grace Murphy
Class   16 Filly Foal (Progeny of Registered Sire and Dam)
1st Letterdyfe Lily Marie Glencarrig Knight-Glencarrig Rosemarie Caillin Conneely
2nd Moylena Fair Lass Rosscon Sunrise-Drumcullen Daisy Eamon & Darren Spain
3rd Newgrange Star Newgrange Oisin-Newgrange Beauty Mick McMenamon
Class   17 Colt Foal (Progeny of Registered Sire and Dam)
1st Grange Finnigan Surf Grange Finian Sparrow-Grange Garnet Surf Maria Levinge
2nd Vinuara Tyson Currachmore Cashel-Vinula Lola Roger Brady
3rd Loughmore Barney Frederiksminde Hazy Match-Bearna Rua Star Sean Cooney
Class   18 Champion Foal
Champion Letterdyfe Lily Marie Glencarrig Knight-Glencarrig Rosemarie Caillin Conneely
Reserve Grange Finnigan Surf Grange Finian Sparrow-Grange Garnet Surf Maria Levinge
Class   19 4-6 yo Reg. Connemara Stallion
1st Banks Timber Teglstrup Duke-Banks Square Do Do Joe Burke
2nd Fernville Maghera Dew I Love You Melody-Ballyhoura Haze John Canavan
3rd
Class   20 Over 7 yo Reg. Connemara Stallion
1st Brocklodge Buster Ashfield Festy-Ballycallen Beauty Patrick Kearns
2nd Cornarone Hazy Lad Hazy Match-Atlantic Collette Padraic Gannon
3rd Linsfort Boy Kingstown Boy-Inish Owen Rosie Aidan Jones
Class   21 13’2 (138 cm) and under Mare with/without Foal at Foot
1st Up to You d’Aulne Clifden d’Aulne-Bailen de Kerogras Ian & Lisa Donnan
2nd Hollywood Pippin I Love you Melody-Emily’s Westside Light Lisa Donnan
3rd Illane Judy Cusack-Lambada Mount Liam Ledwith
Class   22 4-6 year old mare with/without foal at foot
1st Garryhinch Vanilla Monaghanstown Boy-Banks Vanilla Sean Dunne
2nd Gallows Heather Dew Currachmore Cashel-Gallowstown Breeze Mary Hayden
3rd Leevilla Lucy Glencarrig Lexus-Villa Star Danny Hickinson
Class   23 Best Young Handler(Handler 15 years or under)
1st Sweet Hannah Coolillaun Cushlawn-Sweet Ferdia Handled by Jack Keaney and owned by Martin & Bernard Keaney
2nd Mountain Heather Laerken’s Cascade Dawn-Mountain Lady Handled by Cillín Dunne and owned by Michael J Dunne
3rd Lucky Flash Smokey Idea-Lucky Hazel Handled by Nadine Dunne and owned by Rita Dunne
Class   99 Loose Jumping 3 yo Reg. CP – Clifden Qualifer
Carnakilly Finn Dexter Leam Pondi-Castleside Killiney Jackie Hockley
Shanbo Cream’s Bay Lady Illaunurra Cathal-Grange Cara Surf Noel Farrell
Lough Fadda Rudi Coosheen Stormboy-Grange Ruby Surf Keith Murray
Hill View Golden Fox Forest View Grey Fox-Kilmore Princess Gerry Quinn

Comments are closed.