2016 In Hand Results

Class   1 Yearling Colt
1st Ben;s Lighening Star Lightening Star / Derrynamacka Rose Peter Keane
2nd Lord Mount Brown Fairyhill Paddy / Killaspie Queen Kieran McGrath
3rd Gneevebrack Comet Monaghanstown Prince / Gneevebrack Belle Darren Spain
Class   2 Yearling Filly
1st Cregduff Camila Banks Timer / Cregduff Queen Michael O’Malley
2nd Liskillen Breeze Glencarrig Knight / Deerpark Joanne Padraig Smyth
3rd Dungaire Rosemary Banks Timer / Dunguaire Duchess Aidan Larkin
Class   3 2 year old registered C.P. Colt
1st Cleggan Gallop Kippure Columbus / Poona Schuerachea Bartley Conroy
2nd Copperbeech Paddy Menlough Owen / Polo’s Pride Lorcan Glynn
3rd Lakeside Rebel Caherlistrane Bay / Coral Teresa Danny Flynn & Claire Lacy
Class   4 2 year old registered C.P. Filly
1st Manor Gentle Robyn Frederiksminde Hazy Match / Lockinge Aconite Sarah Phelan
2nd Abbeyside Waves A.C. Samson AF Engvang / Moy Ross Tom Bourke
3rd Drumree Butterscotch Rosscon Sunrise / Croboy Jass Isobel Leonard
Class   5 3 year old registered C.P. Colt
1st Aniar Cashel Banks Timber / Gowlane Star Joe Bourke
2nd Kingstown Archies Boy Monaghanstown Fionn / Kingstown Silver Treasure James Rabbette
3rd Knightebridge Prince Slievemore Lucky / Rathlacken Cascade Lorcan Glynn
Class   6 3 year old C.P. Filly/Mare
1st Castle Cleo Glencarrig Knight / Castle Gypsy Henry O’Toole
2nd Cashel Bay Mandy Cashel Bay Rocket / Shanna Mandy Frank McClure
3rd Carnakilly Coral Dexter Leam Pondi / Castleside Killiney Jackie Hockley
Class   7 Ballinasloe 2 year old Filly Qualifier
Class   8 Junior Championship
Champion Castle Cleo Glencarrig Knight / Castle Gypsy Henry O’Toole
Reserve Aniar Cashel Banks Timber / Gowlane Star Joe Bourke
Class   9 Willows Ingredients/All Ireland Broodmare Championship
1st Loughmore Suzy Linsfort Barney / Hazy Rebel Patrick Kearns
2nd Ardnore Silver Lady Glencarrig Lexus / Ardnore Seabird Kitty & Liam Cotter
3rd Rockfield Lass Laerkens Cascade Dawn / Newtown Grey Cathy Snow & Martin Coyne
4th Glencarrig Scarlet Glencarrig Prince / Fairy Hill Helen Eleanor Curran
5th Lucky Molly Smokey Idea / Lucky Mavourneen Sinead Lusby mcGrath
6th Rosscon Windy Lady Laerkens Cascade Dawn / Winnie Noel Noonan
Class 10 4-6 year old mare with/without foal at foot
1st Seafield Rose Coolillaun Cushlawn / Kiltullagh Lass Peter keane
2nd Glencarrig Scarlet Glencarrig Prince / Fairy Hill Helen Eleanor Curran
3rd Manor April Monaghanstown Fionn / Rosscon Windy Lady Noel Noonan
Class 11 7-10 year old Mare with/without Foal at Foot
1st Ardnore Silver Lady Glencarrig Lexus / Ardnore Seabird Kitty & Liam Cotter
2nd Miss Rose Oisin / Silver Rosie Pat Lynch
3rd Rockfield Lass Laerkens Cascade Dawn / Newtown Grey Cathy Snow & Martin Coyne
Class   12 11 year old and over Mare with/without Foal at Foot
1st Blackwoodland Silver Beam I Love You Melody / Murvey Silver Lor Anthony & Janice Linden
2nd Vinura Lola Drymills Bridge Boy / Clonboy Lady Roger & Laura Brady
3rd
Class   13 MCPB Five Counties Confined
1st Gorrynagowna Lady & Foal Matchmakers Lad / Gypsy Joe Felim Finnegan
2nd Hazelrock Aris & Foal Currachmore Cashel / Hazelrock Rua Ruth Rogers
3rd Buttermil Teagan & Foal Grange Merlin Surf / Buttermilk Meloady Noel Flynn
Class   14 Supreme Championship
Champion Castle Cleo Glencarrig Knight / Castle Gypsy Henry O’Toole
Reserve Dunloughan Troy Currachmore Cashel / Bay Lass Terence Sweeney
Class    15 Open Connemara Gelding Class
1st Badgerhill Prince Glencarrig Prince /May Day Gerard Martyn
2nd Gleann Rua Digwood Glenn Rua Maxwell / Fernville Lady Grace Murphy
3rd Monivea Independent Glencarrig Prince / Monivea Flyer Gerard Martyn
Class   16 Filly Foal (Progeny of Registered Sire and Dam)
1st Brocklodge Princess Brocklodge Buster / Loughmore Suzy Patrick Kearns
2nd Cloonboney Summer Lightning Start / Monaghanstown Maeve Dermot Shanley
3rd Moonlight Magic Moonlight Silver Shadow / Roan Hannah Thomas Dempsey
Class   17 Colt Foal (Progeny of Registered Sire and Dam)
1st Unnamed I Love You Melody / Shannon Princess John Harte
2nd Galloon Prince Best Shadow Melody / Newtown Golden Rose James Naan
3rd Glasson Shadow Silver Shadow / Gorrynagowna Lady Felim Finnegan
Class   18 Champion Foal
Champion Brocklodge Princess Brocklodge Buster / Loughmore Suzy Patrick Kearns
Reserve Unnamed I Love You Melody / Shannon Princess John Harte
Class   19 4-6 yo Reg. Connemara Stallion
1st Murvey Rocco Glencarrig Knight / Murvey Rita Jack Keaney
2nd
3rd
Class   20 Over 7 yo Reg. Connemara Stallion
1st Dunloughan Troy Currachmore Cashel / Bay Lass Terence Sweeney
2nd Ban Ban Cracker Jack True Commotion / Ban Ban Glen Sally Stephen Fahy
3rd Doonreaghan Marty Coolillaun Cushlawn / Doonreagh Star Martin Nee
Class   21 13’2 (138 cm) and under Mare with/without Foal at Foot
1st Up to You de l@aulne Clifden de l’Aulne / Bailen de Kergroas Lisa Donnan
2nd Forest Horizon Fiona’s Man / Forest Sunlight Dave Sheedy
3rd Tubbervale Sharon Coral Gold / Sharon Hill Gerry Finnerty
Class   22 Young Handler (U15 on 1 January 2016)
1st Rockfield Lass Laerkens Cascade Dawn / Newtown Grey Cathy Snow & Martin Coyne

Showed by Camilla Coyne

2nd Hollywood Pippin I Love You Melody – Emily/s Westside Light Lisa Donnan

Showed by Holly Donnan

3rd
Class   23 Best Other Colour (not grey)
1st Foxtrot Treacle Grange Finian Sparrow / Dangan Cailin Anne Magee
2nd General Rossalougha General Humbert / White Heather Mary Kavanagh
3rd Rathlacken Truda Rathlacken Finnard / Lissadrone Tweety Annemarie Roberts

Comments are closed.