2017 In Hand Results

 

Class   1 Yearling Colt
1st Ballafadda Bay Lightening Star / Cashelbay Heather Claire Lacey & Danny Flynn
2nd Smokey Dancer Tempo Active Atlas / Smokey Breeze Patrick McGrath
3rd Loughmore Rebel Brock Lodge Buster / Wyncroft Hero Paddy Kearns
Class   2 Yearling Filly
1st Tulanna Lisabelle Hazy Match / Kilbridge Pearl James Naan
2nd Rathkerry Dawn Cahanaghs Golden Boy / Sally O’Erne Noel Mahon
3rd Cloonoboney Summer Lightening Star / Monsaghanstown Maeve Dermot Shanley
Class   3 2 year old registered C.P. Colt
1st Gneevebrack Comet Monsaghanstown Prince / Gneevebrack Belle Eamon & Darren Spain
2nd Lisnard Sparkey Murvey Hector / Kylemore Hill Gerard Martyn
3rd Seaview Azrec Banks Timber / Danacing Maggie Caroline Lydon & Tracy Lyons
Class   4 2 year old registered C.P. Filly
1st Glencarraig Princess Katie Glencarraig Knight / Glencarraig Princess Katie Curran
2nd Cregduff Camila Banks Timer / Credduff Queen Michael O’Malley
3rd Dunran Love in the Mist I Love You Melody / Dunran Button Moon Avril Kelly
Class   5 3 year old registered C.P. Colt
1st Ballinlough Prince Western Boy / Ballinlough Lady Noel Mahon
2nd Regal Diplomat Gleann Rua Maxwell / Magic Minnie Harriet Byrne
3rd Glasson Dexpress Dexter Leam Pondi / Railway Run Tommy & Niamh Sexton
Class   6 3 year old C.P. Filly/Mare
1st Canal Lucy Innellan Condor / Canal Linnett Padraic Hynes
2nd Lankhill Punky Dunally Lad / Lankhill Janie Dolores O’Brien
3rd  Slieve Rusheen Pearl  Glencarrig Ri / Slieve Rusheen Heather  Olivia Kealy
Class   7 Ballinasloe 3 year old Filly Qualifier
Slieve Rusheen Pearl Glencarrig Ri / Slieve Rusheen Heather Olivia Kealy
Fairyhill Magic River Boy / Fairyhiill Madonna Gary & Tracey Duncan
Class   8 Junior Championship
Champion Canal Lucy Innellan Condor / Canal Linnett Padraic Hynes
Reserve Ballinlough Prince Western Boy / Ballinlough Lady Noel Mahon
Class   9 Willows Ingredients/All Ireland Broodmare Championship
1st Cloverhill Princess Jade Janus / My Sweet Princess Padraic Folan
2nd Cashel Bobby Kinvara Boy / Lehenagh Silver Lady Sean O’Conaire
3rd Wyncroft Dawn Laerkens Cascade Dawn / Bailenabrough Beauty Patrick Curran
Class 10 4-6 year old mare with/without foal at foot
1st Glencarraig Countess Glencarraig Knight / Glencarraig Princess Amy & Katie Curran
2nd Armada Cashel Currachmore Cashel / Doe Daisy Isobel Leonard
3rd Castle Cleo Glencarraig Knight / Castle Gypsy Henry O’Toole
Class 11 7-10 year old Mare with/without Foal at Foot
1st Loughmore Suzy Linsfort Barney / Hazy Rebel Paddy Kearns
2nd Ballacurra Beauty Cashelbay Cruise / Ballacurra Lady Eamonn & Daren Spain
3rd Cloverhill Princess Jade Janus / My Sweet Princess Padraic Folan
Class   12 138 cm and under Mare with/without Foal at Foot
1st Tubbervale Sharon Coral Gold / Sharon Hill Gerry Finnerty
2nd Forest Horizon Fionas Man / Forest Sunlight Dave Sheedy
3rd Gentian Kelly Cllon-Eile Cashel / Gentian Gold Francis O’Reilly
Class   13 11 year old and over Mare with/without Foal at Foot
1st Blackwoodland Silver Beam I Love You Melody / Murvey Silver Lor Anthony & Janice Linden
2nd Knockferry Joy Moy HJazy Cover / Morning Blossom Tomas & Fiona Grimes
3rd Glenlo Lady Laerkens Cascade Dawn / Lady Windsor Peter & Caoilfhinn O’Malley
Class   14 Senior Championship
Champion Manor Duke Currachmore Cashel / Banks Vanilla Noel Noonan
Reserve Loughmore Suzy Linsfort Barney / Hazy Rebel Paddy Kearns
Class    15 Open Connemara Gelding Class
1st Abbeyside Codemore Currachmore Cashel / Coole Roe Grey Catherine Costigan
2nd Addrigoole Lightening Jack Laerkens Cascade Dawn / Cregg Lass Sarah Phelan
3rd Tullynavin Boby Oisin na Coilltedubh / Castletown Maid Michael Kirkpatrick
Class   16 Filly Foal (Progeny of Registered Sire and Dam)
1st Brocklodge Emma Brocklodge Buster / Loughmore Suzy Paddy Kearns
2nd Ballindown Anna Ardbear Oliver / Ballacurra Beuty Eamon & Darren Spain
3rd
Class   17 Colt Foal (Progeny of Registered Sire and Dam)
1st Clonmore Hazy Shadow Black Shadow / Cregduff Rose Nuala Doyle
2nd Sandy’s Mel I Love You Melody / Sandy John G. Harney
3rd Teach Mor Thurgal Thurgal de Liaubier / Clover Hill Princess Jade Padraic Folan
Class   18 Champion Foal
Champion Brocklodge Emma Brocklodge Buster / Loughmore Suzy Paddy Kearns
Reserve Ballindown Anna Ardbear Oliver / Ballacurra Beuty Eamon & Darren Spain
Class   19 4yrs and over Reg. Connemara Stallion
1st Manor Duke Currachmore Cashel / Banks Vanilla Noel Noonan
2nd Murvey Rocco Glencarraig Knight / Murvey Rita Martin Keany
3rd Murvey Chelton Janus / Murvey Cara Tommy & Niamh Sexton
Class   20 MCPB Five Counties Combined mares (4 yo + foal to be judged as a unit.  Class confined to owners resident in counties Kildare, Laois, Longford, Offaly and Westmeath)
1st Ballacurra Beauty /  Ballindoon Anna Cashelbay Cruise / Ballacurra Lady Eamon & Darren Spain
2nd Creggduff Rose / Clonmore Hazy Shadow Moy Hazy Cove / Vicky Nuala Doyle
3rd
Class   21 Best Other Colour (not grey)
1st Hilltop Rose Killea Island / Princess Warrior Claire Mullins Carr
2nd Ceide Brandy Kippure Mo Cuisle / Ceide Mandy Marion Murphy
3rd Cloonaveigh Matty Cloonavaeigh Cisco / Thullanoone Dolly Mikayala Costelo
Class   22 Young Handler (U15 on 1 January 2017)
1st Garvagh Pearl Thunder Valley / Athenry Mint Mary Tynan / Handled by Daniel Whyte
2nd Rocklawn Daisy Currachmore Cashel / Rocklawn Heather Owned and Handled by:

Elena Dunican

3rd Kiltiernan Island Killea Island / Erris Mandy Fidelma Martin / Handled by Jack Martin
Class   23 Supreme Championship
Champion Manor Duke Currachmore Cashel / Banks Vanilla Noel Noonan
Reserve Loughmore Suzy Linsfort Barney / Hazy Rebel Paddy Kearns

Comments are closed.